Niektórzy z nas z różnych powodów decydują się na posiadanie broni i amunicji. Najczęściej związane jest to bezpośrednio z chęcią zapewniania sobie oraz bliskim poczucia bezpieczeństwa. Po przejściu szeregu testów i otrzymaniu pozwolenia przychodzi moment zastanowienia się nad zasadami przechowywania broni palnej. Są one dość złożone i podlegają ścisłym regułom i normom prawnym. Dziś właśnie pochylimy się nad tym tematem i poznamy szczegóły dotyczące tego, jak przechowywać broń w domu.
Posiadanie broni w Polsce
Zanim przejdziemy jednak do kwestii przechowywania broni palnej, zacznijmy od pozwolenia. By je uzyskać na terenie naszego kraju, należy spełnić szereg wymagań, w tym między innymi:
- ukończyć 21. rok życia,
- mieć miejsce stałego pobytu w Polsce,
- mieć orzeczenie lekarskie, poświadczające, że jest się osobą zdolną fizycznie i psychicznie do posługiwania się bronią; orzeczenie takie wydaje lekarz oraz psycholog,
- nie być uzależnionym od używek – alkoholu i substancji psychoaktywnych,
- być niekaralnym, to znaczy nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu,
- przedstawić swój powód, dlaczego chce się posiadać broń palną – a mogą być one różne, na przykład do ochrony osobistej, osób oraz mienia, do łowiectwa czy w celach kolekcjonerskich bądź związanych z uprawianiem sportu.
Poza tym należy złożyć odpowiednie podanie ze swoimi pełnymi danymi osobowymi. Oczywiście to jednak nie wszystko. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziesz w Ustawie z dnia 21 maja 1999 r.o broni i amunicji.
Zasady ewidencjonowania broni i amunicji w Polsce
Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że według polskiego prawa podmiot posiadający broń i amunicję prowadzi ewidencję posiadanej broni i amunicji. Musi zawierać ona w sobie wszelkie szczegółowe informacje na przykład te dotyczące marki, nazwy, kalibru, numeru i serię. Umieszcza się w niej także rok produkcji oraz dodatkowe akcesoria. Co ważne, w ewidencji broni zapisuje się również wszelkie inne cechy dla niej charakterystyczne.
Pozostałe szczegółowe zasady ewidencjonowania broni i amunicji znajdziesz w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r.w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Przytoczone w tym fragmencie tekstu informacje pochodzą właśnie z tego dokumentu, a dokładnie z jego § 9. W celu zapoznania się ze wszystkimi zapisami prawnymi odsyłamy do tegoż rozporządzenia.
Sejf na broń a polskie prawo
Przejdźmy jednak do tego, co dziś interesuje nas najbardziej. By poznać zasady przechowywania broni w domu, należy znów udać się do tekstu Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r.w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji. Przede wszystkim broń podczas magazynowania musi być rozładowana, o czym mówi § 3 tej ustawy. Przejdźmy jednak na moment do § 2:
Broń i amunicję przechowuje się w odpowiednio przystosowanym do tego celu pomieszczeniu, zwanym dalej „magazynem broni”, lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450.
Jak więc widzisz przechowywanie broni i amunicji możliwe jest w specjalnie certyfikowanych sejfach. Poza tym w § 7 można także przeczytać, że urządzenie takie musi także otrzymać certyfikację przez Polskie Centrum Akredytacji.
Jak wybrać odpowiedni sejf do przechowywania broni?
Tak jak wspomnieliśmy, przechowywana broń powinna być umieszczona w urządzeniach spełniających wymagania. Mogą być nimi sejfy na broń. By wybrać odpowiedni dla siebie, należy zwrócić uwagę na poniższe kwestie.
- Rodzaj przechowywanej broni – różne sejfy są przeznaczone do przechowywania innych typów broni. Na przykład, niektóre są dedykowane dla pistoletów, podczas gdy inne do przechowywania strzelb.
- Rozmiar – sejf na broń powinien być odpowiednio duży, aby pomieścić broń, a także zapewnić dodatkowe miejsce na amunicję i inne akcesoria.
- Poziom zabezpieczeń – przy wyborze sejfu do przechowywania broni, powinieneś szukać takiego, który oferuje najwyższy poziom ochrony.
- Prawo – jak już wiesz, w Polsce obowiązują ściśle określone przepisy dotyczące przechowywania broni w sejfach. Upewnij się, że dobrze je znasz a wybrany przez Ciebie produkt, spełnia wszystkie wymagane normy. Nikt z nas nie chce chyba kłopotów z prawem. Poza tym niezastosowanie się do obowiązujących przepisów jest po prostu niebezpieczne, zarówno dla właściciela broni, jak i innych lokatorów domu czy mieszkania.
- Lokalizacja – rozważ, gdzie planujesz umieścić sejf. Niektóre są przeznaczone do montażu na ścianie, podczas gdy inne postawisz po prostu na podłodze.
Pamiętaj, że dostęp do sejfu z bronią powinien być ściśle ograniczony do osób, które są odpowiednio przeszkolone i mają legalne uprawnienia do jej posiadania. Niewłaściwe lub niekontrolowane użycie broni może prowadzić do poważnych, niekiedy tragicznych konsekwencji. Ważne jest, aby sejf z bronią był zabezpieczony nie tylko przed potencjalnymi włamywaczami, ale również przed osobami, które mogą nieumyślnie lub z nieświadomością spowodować szkodę – mamy na myśli tutaj głównie dzieci.
Sejf na broń krótką i długą w naszej ofercie
Sejf na broń długą i krótką znajdziesz w naszej ofercie. Wszystkie modele dostępne w Mebiuro są atestowane i posiadają wymagane certyfikaty. Zapewniają one wysoki poziom bezpieczeństwa przechowywania.
Nasz sejf na broń krótką bądź długą cechuje się ogromną wytrzymałością mechaniczną, co stanowi gwarancję jego długotrwałego użytkowania. Jesteśmy świadomi różnorodności potrzeb naszych klientów, stąd oferujemy produkty z tej kategorii w atrakcyjnych cenach.
Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą i wyboru sejfu, który spełni wszystkie Twoje oczekiwania.
Jak przechowywać broń w domu? Co na ten temat mówi polskie prawo w kwestii kolekcjonerów?
Jednakże nie wszyscy starający się o pozwolenie czy też już je posiadający potrzebują broni i amunicji do ochrony osobistej i mienia. Jak wspomnieliśmy, powodów chęci jej zdobycia i przechowywania jest kilka. Jednym z nich to z pewnością bycie kolekcjonerem. W tym przypadku często nie trzyma się broni w sejfie, ponieważ umieszcza się ją na przykład w widocznym miejscu. Jak w takim razie przechowywać ją bezpiecznie i zgodnie z prawem? Odpowiedź znajdziesz w § 6. Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 26 sierpnia 2014 r.w sprawie przechowywania, noszenia oraz ewidencjonowania broni i amunicji.
1.
Osoby posiadające broń i amunicję do broni palnej w celach kolekcjonerskich oraz pamiątkowych, w przypadku przechowywania tej broni i amunicji poza urządzeniami, o których mowa w § 5 ust. 1, mogą je przechowywać w gablotach przeznaczonych do przechowywania broni po spełnieniu następujących warunków:
1)
gabloty do przechowywania broni i amunicji posiadają:
a)
konstrukcję z materiałów zapewniających stabilność,
b)
możliwość przytwierdzenia do podłoża lub zablokowania utrudniającego zmianę ich położenia,
c)
przeszklenie zrobione ze szkła o zwiększonej odporności na przebicie i rozbicie co najmniej w klasie P6B według normy PN-EN 356,
d)
zamknięcia co najmniej w klasie 5 według normy PN-EN 12209.
Jednakże to nie wszystko. Według rozporządzenia okna w takim pomieszczeniu muszą mieć specjalne zabezpieczenia, które spełniają zapisy zawarte w normie PN-EN 1627 lub PN-EN 356. Kolejny warunek to wzmocnienie drzwi przynajmniej 2 mm blachą stalową. Ponadto obowiązkiem jest wyposażenie ich w blokadę zapobiegającą ich wyważeniu oraz w co najmniej jeden zamek klasy 7, określanej przez normę PN-EN 12209. Mają mieć one także zasuwę 5. klasy zgodną z PN-EN 12320. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz w § 6 w punkcie 1, 2 i 3.
FAQ:
- Jakie są wymagania, które należy spełnić, aby uzyskać pozwolenie na posiadanie broni w Polsce?
Należy spełnić szereg wymagań, takich jak na przykład: ukończenie 21. roku życia, posiadanie miejsca stałego pobytu w Polsce, orzeczenia lekarskiego, które poświadcza zdolność fizyczną i psychiczną do posługiwania się bronią, nie być uzależnionym od używek, nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu. - Jakie są główne zasady przechowywania broni w domu według polskiego prawa?
Polskie prawo mówi, aby broń i amunicja były przechowywane w odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu lub w urządzeniach spełniających wymagania co najmniej klasy S1 według normy PN-EN 14450. Broń powinna być rozładowana podczas przechowywania, a urządzenie do przechowywania broni musi otrzymać certyfikację od Polskiego Centrum Akredytacji. - Jakie są kluczowe czynniki, które należy rozważyć, wybierając sejf na broń?
Należy rozważyć takie czynniki jak rodzaj przechowywanej broni, rozmiar sejfu, poziom zabezpieczeń, zgodność z prawem oraz miejsce, w którym planuje się umieścić sejf.